پروفیل خطی نوری, پروفیل دکوراتیو, پروفیل لبه پله, نوار آلمینیوم

قرنیز چیست؟

قرنیز چیست؟

قرنیز چیست؟

قرنیز چیست؟

قطعه ای است با ارتفاع کم که بصورت نواری در پای دیوارها و خط تقاطع دیوار و کف ساختمانها اجرا می گردد. قرنیزها نه تنها موجب زیبایی و جلوه بخشی به این خط تقاطع میگردد، بلکه با جلوگیری از انتقال رطوبت موجود در کف فضاها به گچ کاری دیوار و برخورد اشیاء و اثاثیه به نازک کاری دیوارها، باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به آن می شود. قرنیزها امروزه از مصالح متفاوتی از جمله سنگ، چوب، پلاستیک، استیل، شیشه، PVC و MDF ساخته و راهی بازار شده است و با توجه به جنس آن، روشهای نصب قرنیزها متفاوت است.

انواع قرنیز

1_نوری

2_آلمینیوم

3_ پلاستیکی

4-سنگی

5-سرامیکی

در قدیم استفاده از قرنیز در طراحی داخلی ساختمان‌ها بسیار کاربرد داشته است و استادان معمار از انواع آن در داخل فضاها و اتاق‌های ساختمان استفاده می‌کردند. گرچه نقش آن تنها در زیبایی خلاصه نمی‌شود و کاربردهایی نیز در صنعت ساختمان دارد.

انتخاب میان انواع مختلف ازجمله قرنیز ی سخت به نظر برسد اما ، راه‌های نیز برای انتخاب مناسب وجود دارد. در نگاه اول شاید جسمی زائدی در ساختمان به نظر برسد اما وقتی با کاربردهایش آشنا شوید، نظرتان تغییر خواهد کرد. قرنیزهای جدیدی نیز با خاصیت آنتی باکتریال وارد بازار شده‌اند که برای امنیت و آسایش خانواده‌ها طراحی‌شده‌اند.

کاربرد قرنیز در طراحی دکوراسیون خانه

در حقیقت قرنیزها جزو ابزارهای دکوراتیو پر کاربرد از زمان های قدیم محسوب می شوند و از همان زمان اهمیت و کاربرد قرنیز در دکوراسیون داخلی برای معماران ایرانی مشخص بود. استادان معمار انواع قرنیز به خصوص را با مهارت خاصی در داخل فضاها و اتاق‌های ساختمان ها به کار می بردند. نقش قرنیزها فقط به تکمیل زیبایی ظاهری خانه منتهی نمی شد، بلکه به منظور محافظت بیشتر از دیوارها و جلوگیری از نفوذ رطوبت کف به دیوار نیز مورد استفاده قرار می گرفتند.

قرنیز 2 سانتی

2 thoughts on “قرنیز چیست؟

  1. ارزو گفت:

    مطلب مفیدی بود

    1. kafshoradmin گفت:

      ممنون از توجه شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *